У всьому світі триває пандемія коронавірусу, який був спричинений штамом SARS-CoV-2. Захворювання виявляється різними симптомами, які залежать від його тяжкості, віку хворого, наявності супутніх хронічних патологій, стану імунітету. Проблема в тому, що на початкових стадіях коронавірус можна сплутати із звичайним грипом чи ГРВІ, через що хворий не відразу звертається до лікаря,а це, в свою чергу, може спричинити ускладнення. Саме тому важливо знати навіть початкові симптоми, щоб вчасно одержати медичну допомогу.
Симптоми при різних формах коронавірусу
При різних формах ковіду симптоми можуть відрізнятися, а під час інкубаційного періоду можуть не проявлятися взагалі або бути менш вираженими. Точний діагноз ставиться тільки після отримання результатів обстеження, яке проводиться шляхом взяття біоматеріалу (як правило ПЛР тест).Легка форма
Близько 80% всіх хворих дорослих переносять covid в легкій формі.У більшості випадків це молоді люди, у яких немає хронічних захворювань. Симптоми схожі з ознаками застуди.Однак є деякі особливості, які дозволяють розпізнати зараження саме коронавірусом. Інкубаційний період триває від 1 до 10 днів, після чого з’являються:- 1 доба: незначне підвищення температури тіла. Зазвичай, показники не підвищуються більше 37,2 – 37,4 градусів, також, з’являється легке нездужання, але його, більшість заражених списує на звичайну втому. Іноді закладається ніс, погіршується нюх та смак.
- З 2 по 4 добу: відчувається постійна слабкість, людина постійно втомлена, але температура тіла не піднімається до високих позначок, починається несильний сухий кашель, першіння і біль в горлі. Пропадає відчуття запахів, змінюється смак продуктів, рідко можливі порушення стулу та відсутність апетиту.
- 5 – 6 доба: більшість симптомів, які були присутні раніше, слабшають, стан поступово приходить в норму. Кашель стає менш інтенсивним, але продовжує спостерігатися втрата нюху.
- 7-14 доба: Людина повністю одужує.
Середня форма
При середньо-тяжкому перебігу covid симптоми посилюються, самопочуття значно погіршується. У результаті практично завжди розвивається запалення легенів, внаслідок чого таким хворим показана госпіталізація. Ось симптоматика, яка розвивається на певних етапах хвороби:- 1 доба: температура тіла піднімається до 37,5 градусів і вище, починається головний біль, м’язів і суглобів. Закладений ніс, сльозяться очі, дере в горлі.
- 2 – 4 доба: стан хворого стає все гірше, до вже наявних симптомів додається запаморочення, температура стає вище, погано збивається жарознижувальними засобами або швидко підвищується знову. Горло сильно дере, з’являється непродуктивний, але тривалий кашель, що говорить про поширення вірусу в легені. Майже у всіх випадках зараження у людини відсутні запахи.
- 5 – 6 доба: самопочуття хворого погіршується, відчувається здавлення в грудній клітці. Висока температура не збивається, практично весь час залишається на рівні не нижче 38 градусів. Це ознака того, що розвивається вірусна пневмонія. Важливо при даній інфекції провести повне обстеження хворого і призначити відповідне лікування.
- 7 – 14 доба: якщо вчасно призначена терапія, пацієнту стає краще. Кашель поступово проходить, ніс відкривається, температура тіла приходить в норму.
Важка форма
Приблизно 5% людей хворіють коронавірусом у важкій формі. Зазвичай це – пенсіонери, а також пацієнти із супутніми хронічними захворюваннями. Характерна ознака що, covid розвивається важко – розвиток синдрому гострого респіраторного дистресу. У більшості випадків важкий перебіг коронавирусу виходить з среднетяжелой форми, коли хворий не звернеться за медичною допомогою або лікувався самостійно. В цьому випадку covid протікає так:- 1 – 3 доба: відзначається різке підвищення температури вище 38 градусів. Вона практично не збивається навіть сильними жарознижувальними, виникає гарч.
- 3 – 4 доба: лихоманка триває, доповнюється сильним глибоким сухим або злегка вологим кашлем з невеликою відходженням мокротиння. Через дуже погане самопочуття з’являється запаморочення, плутається свідомість, виникає розлад травлення і стільця (діарея, запор), внаслідок чого часто трапляється інтоксикація організму.
- 4 – 5 доба: хворого починає мучити сильна задишка, причому не тільки при навантаженнях, але і в стані спокою. Це означає, що вірус дістався до легень і вразив значну їх частину. Ці симптоми доповнюються болями в серці, нападами задухи, прискореним серцебиттям.
- 5 – 6 доба: дихальна система працює з перебоями, через що починає падати рівень кисню в крові. На цьому етапі протікання хвороби може статися повна зупинка дихання, внаслідок чого хворого необхідно якомога швидше доправити в лікарню і підключити до апарату ШВЛ (штучної вентиляції легенів), а також провести якісне медикаментозне лікування.